środa, 21 czerwca 2017

Rezerwaty wycieczka


Dnia 13 czerwca 2017 grupa z mojej szkoły, razem z moim opiekunem projektu Panią Sasiak, Panią Wychowawczynią Kordulewską i moim tatą Jackiem Szlachta udaliśmy się na wycieczkę do rezerwatów. wyjechaliśmy ok. godziny 12.00 a wróciliśmy ok. 20.00. Odwiedziliśmy 4 rezerwaty – „Dębowa Góra” przy Nadleśnictwie Dwukoły, gdzie pracownik lasów państwowych oprowadził nas po ścieżce edukacyjnej. Następnie przejechaliśmy do rezerwatu „Barania Góra”, do którego nie mogliśmy wejść ze względu na to, że to rezerwat ścisły, ale podleśniczy z tamtejszego leśnictwa opowiedział nam o celach i charakterystyce tego rezerwaty. Kolejnym punktem wycieczki był rezerwat „Olszyny rumockie”, gdzie ja przygotowałam trochę informacji. Na koniec przejechaliśmy do rezerwatu „Modła” w Nadleśnictwie Ciechanów leśnictwie lekowo. Tam podleśniczy Arkadiusz Wenda opowiedział nam o tym rezerwacie i „efekcie Białowieskiego Parku Narodowego” i razem z nim udaliśmy się na nasza nagrodę za przebyte kilometry – ognisko z kiełbaskami. Uważam ten wyjazd za udamy i dobrze go wspominam. Oto zdjęcia sprawozdania moich koleżanek z tej wycieczki oraz zdjęcia.


Rezerwat „Baranie Góry”
Rezerwat utworzony został w 1994 r. na powierzchni 176,62 ha. Obiekt położony jest przy drodze Mława -Żuromin, w gminie Lipowiec Kościelny, w Nadleśnictwie Dwukoły, leśnictwo Mostowo. Celem ochrony jest naturalny krajobraz leśny o urozmaiconej rzeźbie terenu z wielogatunkowym drzewostanem dąbrowy świetlistej i grądu oraz licznymi stanowiskami roślin rzadkich i chronionych. Flora rezerwatu jest bardzo bogata - liczy blisko 300 gatunków roślin naczyniowych oraz kilka gatunków mszaków. Wśród nich zanotowano występowanie gatunków objętych ochroną ścisłą i częściową. Można tu spotkać takie rośliny jak: podkolan biały, pełnik europejski, orlik pospolity, wawrzynek wilcze łyko, naparstnica żółta, lilia złotogłów, widłak jałowcowaty, gnieźnik leśny, arnikę górską. Spośród roślin chronionych częściowo, licznie występują: konwalia majowa, kruszyna pospolita, turówka leśna, pierwiosnka lekarska, kalina koralowa, paprotka zwyczajna. Spotkać tu też można drzewa dębu i lipy o obwodach pierśnicy powyżej 200 cm i liczne gatunki ptaków, wśród nich zagrożone wyginięciem, jak: dzięcioł czarny, muchówka mała, turkawka, pliszka, krzyżodziób świerkowy.


Rezerwat "Olszyny Rumockie"
Rezerwat utworzony został w 1994 r. na powierzchni 149,51 ha. Położony jest w lasach Nadleśnictwa Dwukoły, leśnictwa Mostowo na terenie wsi Rumoka, gmina Lipowiec Kościelny. Rezerwat leży na tarasie zalewowym i nad zalewowym rzeki Mławki. Rezerwat jest jednym z nielicznych kompleksów leśnych w mało lesistym krajobrazie północno-zachodniego Mazowsza. Celem ochrony rezerwatowej jest zachowanie naturalnych łęgów olszowo - jesionowych oraz miejsc lęgowych licznych gatunków ptaków, w tym bociana czarnego. Na obszarze rezerwatu stwierdzono występowanie ponad 50 gatunków ptaków, z których większość należy do gatunków lęgowych. Do gatunków dominujących należy: zięba, pierwiosnek, pokrzewka czarnołbista, strzyżyk. Znajduje się też tu gniazdo bociana czarnego zasiedlone od wielu lat. Można tu spotkać żerującego żurawia i orlika krzykliwego. Swoje miejsce lęgowe ma tutaj zimorodek -zwany polskim kolibrem. Walory faunistyczne rezerwatu podwyższa fakt występowania w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu -rozległego kompleksu łąk i stawów jako miejsca lęgowego szeregu cennych gatunków ptaków, jak: kuklik wielki, sieweczka rzeczna, rycyk, świergotek łąkowy, świszczak, łabędź niemy, błotniak popielaty i stawowy, pustułka. Duży obszar rezerwatu umożliwia bytowanie dużych ssaków, jak łoś i sarna oraz mniejszych - lisa, kuny, łasicy, gronostaja.

Pod tym linkiem można zobaczyć zdjęcia z wycieczki: https://drive.google.com/drive/folders/0B7nwxF7v4JDQTkFRY1lCYjZrNUE


Sprawozdanie: https://drive.google.com/open?id=1pF1RSqZDnCxyAW4tKT20JTCOblKvrvZRgBT2uOnOUHc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prezentacja

14 czerwca pokazywałam prezentację na temat form ochrony przyrody w szkole. Prezentację widziało 5 klas – 3 klasy z mojego I LO w Mławie, ...